Sports

U.S. Amateur Public Links - Tee times & pairings

Far Hills, N.J. – Groupings and starting times for the first two rounds of the U.S. Amateur Public Links Championship, Monday (July 10) and Tuesday (July 11), at the par 36-36—72, 7,061-yard, Golf Mountain Golf Club in Bremerton, Wash.

All times PDT

Monday (July 10), hole #1; Tuesday (July 11), hole #10

7:00 a.m. – 12:00 p.m. -- Jeff Berkshire, Phoenix, Ariz.; Terrence Miskell, New Braunfels, Texas; Nathan Wine, Ft Wayne, Ind.

7:10 a.m. – 12:10 p.m. -- Brodie Flanders, Canada; Steve White, Jackson, Wyo.; J C Horne, Daytona Beach, Fla.

7:20 a.m. – 12:20 p.m. -- Chad Cooper, Lafayette, Ind.; Devin Schreiner, Durango, Colo.; Robert Reed, Claremont, N.H.

7:30 a.m. – 12:30 p.m. -- Adam Frey, Cypress, Calif.; Travis Meyer, River Falls, Wis.; Sean Maekawa, Paauilo, Hawaii

7:40 a.m. – 12:40 p.m. -- Jeffrey Franks, Steamboat Springs, Colo.; Lucas Lee, Brazil; Luke List, Ringgold, Ga.

7:50 a.m. – 12:50 p.m. -- James Hockman, Norfolk, Va.; Matthew Berzovich, Longwood, Fla.; Jack Newman, Des Moines, Iowa

8:00 a.m. – 1:00 p.m. -- Anthony Kim, Norman, Okla.; Lindsay Renolds, Canada; Keegan Fennessy, Minot, Maine

8:10 a.m. – 1:10 p.m. -- Mark Sommerfeld, Canada; Casey Watabu, Kapaa, Hawaii; Brad Dearsman, Clyde, Ohio

8:20 a.m. – 1:20 p.m. -- Michael King, Livonia, Mich.; Matt Briggs, San Antonio, Texas; Cory Segall, La Jolla, Calif.

8:30 a.m. – 1:30 p.m. -- Billy Horschel, Grant, Fla.; Tarik Can, Augusta, Ga.; Michael Bielawski, West Allis, Wis.

8:40 a.m. – 1:40 p.m. -- Charles Soule, Longmont, Colo.; Nathan Stamey, Canton, N.C.; Sihwan Kim, Buena Park, Calif.

8:50 a.m. – 1:50 p.m. -- James Vargas, Miami, Fla.; Kane Hanson, Detroit Lakes, Minn.; Jesse Massie, Louisville, Ky.

9:00 a.m. – 2:00 p.m. -- Keegan Bradley, Jackson, Wyo.; John Finnin, Crete, Ill.; Bryan Haase, Interlochen, Mich.

Monday (July 10), hole #10; Tuesday (July 11), hole #1

7:00 a.m. – 12:00 p.m. -- Ben Smock, San Antonio, Texas; D J Lewin, Hollywood, Fla.; Robert Riesen, Pinehurst, N.C.

7:10 a.m. – 12:10 p.m. -- Matt Brantingham, Richmond, Va.; Kevin Horan, Marina Del Rey, Calif.; Dayton Rose, Oklahoma City, Okla.

7:20 a.m. – 12:20 p.m. -- Jonathan Pauli, St Johns, Mich.; Chip Knuckey, Springfield, Ohio; Derek Berg, Duvall, Wash.

7:30 a.m. – 12:30 p.m. -- Brad Hastings, Easton, Md.; Jerre Maynor Jr, Nashville, Tenn.; Adam Rainaud, S Hadley, Mass.

7:40 a.m. – 12:40 p.m. -- Andy Mack, Itasca, Ill.; Raymond Wooten, Clemson, S.C.; Chan Kim, Honolulu, Hawaii

7:50 a.m. – 12:50 p.m. -- Robb Bierbaum, Albuquerque, N.M.; Eric Daniel, Dorchester, Mass.; Zachary Sebert, Columbus, Ohio

8:00 a.m. – 1:00 p.m. -- Anthony Martire, Absecon, N.J.; Daniel Im, Fullerton, Calif.; Garrett Medeiros, Rumford, R.I.

8:10 a.m. – 1:10 p.m. -- Brian Davidson, Baldwin, Ga.; Kurt Valley, Bay City, Mich.; Mark Wentz, Milwaukee, Wis.

8:20 a.m. – 1:20 p.m. -- Phillip Bryan, Mustang, Okla.; Matt Miller, Bloomington, Ill.; Paul Atchison, Augusta, Ga.

8:30 a.m. – 1:30 p.m. -- Ron Mangold, Pocahontas, Ark.; Micah Burke, Los Angeles, Calif.; Tadd Fujikawa, Honolulu, Hawaii

8:40 a.m. – 1:40 p.m. -- Brandon Kaiser, Anchorage, Alaska; Jonathan Lenz, San Antonio, Texas; Andrew Yun, Tacoma, Wash.

8:50 a.m. – 1:50 p.m. -- Martin Ureta, Chile; Brandon Pike, Huntington, Ind.; Billy Thompson, Great Falls, Mont.

9:00 a.m. – 2:00 p.m. -- David Johnson, Melbourne, Fla.; Kevin Larsen, Santa Barbara, Calif.; Daniel Arvanitis, Manchester, N.H.

Monday (July 10), hole #1; Tuesday (July 11), hole #10

12:00 p.m. – 7:00 a.m. -- Nicklaus Newcomb, Benton, Ky.; Federico Cabrera, Argentina; Andy Choi, Orlando, Fla.

12:10 p.m. – 7:10 a.m. -- Matt Savage, Louisville, Ky.; Herbie Aikens, Pembroke, Mass.; Clay Ogden, West Point, Utah

12:20 p.m. – 7:20 a.m. -- Rick Burwig, Portland, Ore.; Daniel Manselle, O'Fallon, Mo.; Tze Huang Choo, Singapore

12:30 p.m. – 7:30 a.m. -- Michael Koreski, Parkersburg, W.Va.; Zeke Reyna, Weslaco, Texas; Justin Metzger, Knoxville, Tenn.

12:40 p.m. – 7:40 a.m. -- Derek Busby, Ruston, La.; Conor O'Brien, Weatogue, Conn.; Dennis Kwon, Rockville, Md.

12:50 p.m. – 7:50 a.m. -- Raymond Sheedy, Keymar, Md.; Zack Byrd, Calabash, N.C.; Lee Sakugawa, Wailuku, Hawaii

1:00 p.m. – 8:00 a.m. -- William Mitchell, Roswell, Ga.; Sumeet Arora, Woodridge, Ill.; Rory Hie, Lakewood, Calif.

1:10 p.m. – 8:10 a.m. -- Nick Kwaterski, Baileys Harbor, Wis.; Jay Poletiek, Portland, Ore.; Nicholas Van Vuuren, South Africa

1:20 p.m. – 8:20 a.m. -- Ricky Montanez, Helendale, Calif.; Michael Barbosa, St Petersburg, Fla.; Tyler Neal, Tucson, Ariz.

1:30 p.m. – 8:30 a.m. -- Brian Carroll, Crystal Lake, Ill.; John Streibich, Cincinnati, Ohio; Andrew Sledge, Houma, La.

1:40 p.m. – 8:40 a.m. -- Adam Wynia, Sioux Falls, S.D.; Nicholas Park, Ithaca, N.Y.; Kyle Ritchie, Corning, Iowa

1:50 p.m. – 8:50 a.m. -- Scotty Jones, East Palestine, Ohio; Derek Tolan, Highlands Ranch, Colo.; Hernan Borja, Kingwood, Texas

2:00 p.m. – 9:00 a.m. -- Kevin Foley, Somerville, N.J.; Nicholas Sheedy, Burlington, Iowa; Cole Moreland, Austin, Texas

Monday (July 10), hole #10; Tuesday (July 11), hole #1

12:00 p.m. – 7:00 a.m. -- David Dankmyer, Gibsonia, Pa.; Tye Alexander, Los Angeles, Calif.; Brad Marek, Arlington Heights, Ill.

12:10 p.m. – 7:10 a.m. -- Roy Holdeman, El Paso, Texas; Jesse Schutte, Florence, Ore.; Jay Lindell, Lakewood, N.Y.

12:20 p.m. – 7:20 a.m. -- Mitch Cohlmia, Tulsa, Okla.; Raul Cortes, Mexico; Tyler Trout, Leawood, Kan.

12:30 p.m. – 7:30 a.m. -- Joseph Prince, Chula Vista, Calif.; Jeff Daniels, Harrisburg, Pa.; Scott Turner, Palm City, Fla.

12:40 p.m. – 7:40 a.m. -- Scott Hess, Santa Rosa, Calif.; Nick Geyer, Malibu, Calif.; David Palm, Jacksonville, Fla.

12:50 p.m. – 7:50 a.m. -- Greg Buckway, West Jordan, Utah; Kevin Wentworth, Arnold, Calif.; Bobby Fox, Chester, Conn.

1:00 p.m. – 8:00 a.m. -- Derrick Whiting, Alexandria, Minn.; Tim Feenstra, Lynden, Wash.; Josh Wilks, Tucson, Ariz.

1:10 p.m. – 8:10 a.m. -- Matt Harmon, Grand Rapids, Mich.; Brian Bergstol, Mount Bethel, Pa.; Mark Harrell, Hazlehurst, Ga.

1:20 p.m. – 8:20 a.m. -- Derek Fathauer, Jensen Beach, Fla.; John Cassidy, Yelm, Wash.; Rodney Hamblin Jr, Saint Paul, Minn.

1:30 p.m. – 8:30 a.m. -- Kevin Shimomura, Lahaina, Hawaii; Garrett Jones, Rewey, Wis.; Henry Liaw, Rowland Hts, Calif.

1:40 p.m. – 8:40 a.m. -- Seth Hirschhorn, Willingboro, N.J.; Jacob Scott, Strongsville, Ohio; Rocky Manning, Greensboro, N.C.

1:50 p.m. – 8:50 a.m. -- Vance Welch, Cross Creek, Md.; Nick Travers, Boise, Idaho; Brent Paladino, Kensington, Conn.

2:00 p.m. – 9:00 a.m. -- Peter Krsnich, Wichita, Kan.; Ryan Keeney, Redmond, Wash.; Ben Fox, Studio City, Calif.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 29 edition online now. Browse the archives.