Sports

SK boys take top 10 finish; girls 12th

On the largest cross-country stage in the northwest, the South Kitsap High School boys and girls teams placed ninth and 12th respectively at the 29th annual Sun Fair Invitational in Yakima Saturday.

SK coach Ed Santos said he was pleased with the boys performance.

“The boys ran really well,” Santos said. “They beat Olympia and Port Angeles and was one point behind Auburn-Riverside, ranked fifth in the state.”

C.J. Godfrey, SK’s No. 1 runner, recorded SK’s top time of 16:31, just 23 seconds behind winner Evan Garber (16:08) of Mead.

Josh Cobb recorded a time of 16:33 in his flight, which trailed winner Laef Barnes (16:18) of Mead by 15 seconds.

Drew Polley finished 12 seconds behind Snohomish’s Danny Weiser (16:38) in his flight.

Justin Culver (17:34), Jacob Warren (17:34), Steven Millard (17:50) and Sean Coleman (17:56) rounded out the scoring for the Wolves.

On the girls side, Kayle Peterson finished 11th individually (19:29), but the rest of the girls didn’t bring their A-game, Santos said. “It wasn’t our best meet of the year,” Santos said. “The kids were really disappointed. The girls can run way better as a whole.”

Eileen Morley (20:44) and Danielle Friend (20:47), SK’s No. 2 and No. 3 runners, usually finish 10 to 15 seconds behind Peterson.

But the duo found themselves more than a minute behind Peterson’s time.

“The girls looked fatigued,” Santos said. “Sometimes you can’t pinpoint what it was, but we looked tired as a whole.”

Santos praised the running of Katie McCausland (21:29) and Lynette Millard (21:40).

Bre Mercer (21:49) and Katie Rosapepe (21:50) rounded out the scoring.

The Wolves travel to Wright Park in Tacoma for a dual meet with Gig Harbor and Stadium today at 3:30 p.m. followed by the Thunder Invitational at Vancouver’s Mountain View High School.

SK concludes its regular season next Wednesday before it gears up for the Narrows League meet Oct. 24.

BOYS RESULTS

Team scores — Mead 17, Eisenhower 26, Snohomish 37, Hermiston, Ore., 42,

University 65, Mount Spokane 67, Heritage 111, Auburn Riverside 113, South Kitsap 114,

Richland 118.

Flight 1 — Winner: Tristin Cabrera (Mead) 17:00.

Flight 2 — Winner: Charles Cummings (Ike) 16:49.

Flight 3 — Winner: Steven Michels (Mead) 16:48.

Flight 4 — Winner: Danny Weiser (Snohomish) 16:38.

Flight 5 — Winner: Laef Barnes (Mead) 16:18.

Flight 6 — Winner: Evan Garber (Mead) 16:08.

GIRLS RESULTS

Team scores — Mount Spokane 36, Mead 44, Eisenhower 45, Kamiakin 49, Bellevue 50, Snohomish 56, University 70, Shadle Park 81, Walla Walla 98, Lewis & Clark 103; SK (12th)

Flight 1 — Winner: Vidi Badillo (Ike) 20:57.

Flight 2 — Winner: Emily Tremaine (Lewis & Clark) 20:51.

Flight 3 — Winner: Molly Carmody (Ike) 19:59.

Flight 4 — Winner: Alyssa Modrell (Snohomish) 19:54.

Flight 5 — Winner: Ashli Ludden (Sandpoint) 19:38.

Flight 6 — Winner: Danya Rumore (Sandpoint) 18:49

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Dec 19
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates